Przejdź do głównej zawartości

Wniosek do RPO o wniesienie skargi nadzwyczajnej - część 12



Wniosek do RPO o wniesienie skargi nadzwyczajnej - część 12 ostatnia


"Dziś publikuję ostatnią część wniosku do RPO. Czuję się tym samym w obowiązku spróbować udzielić odpowiedzi na pytania, które sam zacząłem sobie zadawać podejmując się pomocy w prowadzeniu spraw Ryszarda Boguckiego:
Dlaczego Ryszard Bogucki został wplątany w zabójstwo Andrzeja Kolikowskiego i gen. Marka Papały? Co mają ze sobą wspólnego sprawy zabójstwa gangstera i szefa Polskiej Policji? Dlaczego mimo, że Ryszard Bogucki został oczyszczony z zarzutu zabójstwa gen. Papały, cały czas odwołujemy się do tej sprawy przy sprawie dotyczącej zabójstwa Pershinga?
Działania operacyjne w sprawie zabójstwa generała Marka Papały w stosunku do Ryszarda Boguckiego, były działaniami pierwotnymi w stosunku do działań podjętych w sprawie zabójstwa Andrzeja Kolikowskiego ps. Pershing. Skazanie Ryszarda Boguckiego za zabójstwo Andrzeja Kolikowskiego ps. Pershing, samo w sobie stanowiło dodatkowy argument dla wykazania, iż mamy do czynienia z człowiekiem, który „jeśli zabił szefa mafii, mógł zabić wcześniej szefa polskiej policji”. Sprawy te, tak mocno się przenikały, że jedynie porównanie zgromadzonego materiału dowodowego w jednej i w drugiej sprawie, wskazuje na ich rzeczywisty obraz. Patologiczne mechanizmy postępowania organów ścigania miały za zadanie uzyskanie nadrzędnego celu, jakim - skazanie Ryszarda Boguckiego za przestępstwo zabójstwa generała Marka Papały, z którym nie miał on żadnego związku. To dlatego zespół śledczych zajmujących się obydwoma zabójstwami był w dużej mierze tożsamy osobowo. Dlatego też źródła dowodowe w obu sprawach przenikały się, a to co nie pasowało do z góry przyjętej wersji zdarzeń, było ukrywane. Jednak po wnikliwej analizie dokumentów nawet laik dojrzy, że w sprawie zabójstwa Pershinga, postawiona przez Sąd w Nowym Sączu teza, jakoby Ryszard Bogucki był zabójcą Andrzeja Kolikowskiego, nie ma racji bytu. Nie może być bowiem tak, że źródła dowodowe uznane przez Sąd Warszawski, badający zabójstwo gen. Marka Papały, za niewiarygodne, stanowią podstawę do skazania Ryszarda Boguckiego za zabójstwo Pershinga. Nie można uznać bowiem za wiarygodne dowody z zeznań świadków, którzy sami ukazują sposób w jaki byli przesłuchiwani; cyt: „ on (prokurator) chciał, żebym zeznał to co on zamierzał mieć w protokole, np. jak powiedział, Bogucki zabił generała, to ja miałem to potwierdzić.”
Niedługo minie 2 lata od kiedy zacząłem zajmować się sprawami Ryszarda Boguckiego. 
Po raz pierwszy w mojej karierze poczułem, że mogę uczestniczyć w czymś ważnym. Uczestniczyć w walce o sprawiedliwość i praworządność, ale nie taką o której mowa na protestach, czy wiecach.
O sprawiedliwość, za którą kryje się ludzki los i życie człowieka, który od prawie 19 lat tej sprawiedliwości się domaga."
 
- Komentarz Adwokat Grzegorz Szwoch
____________________________________
#wspieramRyszardaBoguckiego #solidarność #skargaNApaństwo





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wprost: Papała został zabity z zazdrości? „Moja żona ma z nim romans”

 źródło:   Link do artykułu - Wprost Autor: Janusz Szostak Autor: Janusz Szostak Dodano:  3   listopada   2020 ,    19:42 16   8 53 456 Kolejny proces w sprawie zabójstwa Marka Papały zakończył się porażką organów ścigania. Po 22 latach od zabójstwa byłego szefa policji, sąd mógł jedynie stwierdzić, że nie wie, kto i dlaczego dokonał tej zbrodni. Dotarłem do osoby, która wskazuje, kto i na czyje zlecenie zamordował generała. Motywem miała być zazdrość. Był późny wieczór 25 czerwca 1998 roku, gdy Marek Papała, były Komendant Główny Policji, podjechał pod dom na warszawskim Mokotowie swoim daewoo espero. Kiedy generał wysiadał z samochodu, obok pojawił się nieznajomy, który zapytał o coś Papałę. Gdy ten otworzył drzwi, mężczyzna oddał jeden strzał, trafiając w środek czoła swojej ofiary. Pocisk znaleziono w siedzeniu kierowcy. Kula miała spiłowany czubek. Tak robią płatni mordercy. Utrudnia to bowiem identyfikację broni, z jakiej oddano strzał. Śledztwo w tej sprawie trwa od 22 lat i brn

Wprost: Kontrowersyjny wyrok ws. zabójstwa „Pershinga”. Milioner skazany na 25 lat za niewinność? „Uszyli mu te buty na zamówienie”

Kontrowersyjny wyrok ws. zabójstwa „Pershinga”. Milioner skazany na 25 lat za niewinność? „Uszyli mu te buty na zamówienie” Autor: Janusz Szostak  źródło:   Link do artykułu - Wprost   Andrzej Kolikowski, znany bardziej jako „Pershing”, został zastrzelony 5 grudnia 1999 roku w Zakopanem. To najgłośniejsza w Polsce egzekucja gangsterska. Co prawda w sprawie zabójstwa legendarnego gangstera zapadły prawomocne wyroki, to nie brakuje osób, które je podważają. Twierdząc, że jeden ze skazanych – Ryszard Bogucki, przebywa za kratami bezpodstawnie. – Moim zdaniem skazanie go w sprawie „Pershinga” miało uwiarygodnić, że stał także za zabójstwem Marka Papały. Proszę, oto jest prawdziwy kiler, który zabije zarówno gangstera, jak i policjanta. Uszyli mu te buty na zmówienie – nie ma wątpliwości były policjant, pracujący przy tej sprawie. Utworzona na Facebooku grupa „Wspieram Ryszarda Boguckiego” liczy ponad 1500 osób. jej członkowie starają się dodawać Boguckiemu otuchy: „Proszę nie tracić n
  26.06.2023r. Herby #sprawaPiotraMikołajczyka #wspieramPiotraMikołajczyka #nadziejaETPCZ Dość przypadkowo oglądałem w piątek program „Alarm” emitowany o godzinie 15.20-15.35 na programie TVP1 dotyczący sprawy skazanego na 25 lat pozbawienia wolności Piotra Mikołajczyka. Sprawa jest mi znana.  Szczerze podziwiam zaangażowanie siostry Piotra Mikołajczyka w obronę brata i walkę o jego uwolnienie - przy tej okazji serdecznie pozdrawiam. Nawiązując do treści zawartej w programie „Alarm” najbardziej zdumiała mnie wypowiedź Pani sędzi Kaliskiego Sądu Okręgowego puentująca emitowany materiał " sędzia zawsze ma wątpliwości co do tego czy wydany przez niego wyrok jest słuszny... " Ta wypowiedź Pani sędzi jest dla mnie osobiście szokująca w zestawieniu z podstawowymi zasadami procesu karnego mówiącymi o tym, że sąd aby skazać musi mieć absolutną pewność, wypracowaną w oparciu o zgromadzone w sprawie dowody, że skazany popełnił czyn zarzucony mu aktem oskarżenia a wszelkie w