Przejdź do głównej zawartości

Wniosek do Sądu Najwyższego


Herby, 14.02.2012 r.

#10lutego2020 #WniosekDoSąduNajwyższego


10 lutego 2020 roku to był dla mnie ważny dzień…
Za pośrednictwem moich pełnomocników adwokata Grzegorza Szwocha oraz adwokat Emilii Mądreckiej został złożony w Sądzie Najwyższym wniosek o wznowienie postępowania sądowego dotyczący m.in. zabójstwa Andrzeja Kolikowskiego ps. Pershing i uniewinnienia mnie w tej sprawie. Ponadto, o wstrzymanie wykonania kary pozbawienia wolności po dokonaniu niezbędnych czynności sprawdzających przez Sąd Najwyższy do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia zasadności złożonego wniosku.

Przygotowanie tego działania prawnego wymagało ode mnie przeanalizowania kilkudziesięciu orzeczeń Sądu Najwyższego, zainteresowania Biura Rzecznika Praw Obywatelskich rozbieżnością dotychczasowej linii orzeczniczej skutkującym pytaniem prawnym skierowanym do Sądu Najwyższego w treści pisma z dnia 17.10.2019 r. sygn. akt II.510.769.2019.PZ (czyt. Link nr 3), jak i w zakresie indywidualnym przeanalizowania kilku tysięcy tomów akt sądowych z różnych postępowań, które dopiero zebrane razem wskazują na patologie leżące po stronie organów ścigania.
Bez osobistego zaangażowania pana adwokata Grzegorza Szwocha oraz adwokat Emilii Mądreckiej nie byłoby możliwe przygotowanie aktualnego wniosku, dlatego wykorzystując do tego forum publiczne bardzo im za okazaną pomoc dziękuję!

Każdy, kogo interesuje orzecznictwo Sądu Najwyższego, oraz wpływ linii orzeczniczych na praktykę sądową w zakresie wyrokowania w jednostkowych sprawach powinien wiedzieć, że rozstrzygnięcie tego wniosku przez Sąd Najwyższy będzie miało istotne znaczenie dla każdego polskiego obywatela, który domagać się będzie wznowienia postępowania i ponownego rozpoznania jego sprawy wykazując, iż we wcześniejszym rozpoznaniu doszło do popełnienia przestępstwa na etapie postępowania przygotowawczego tj. śledztwa prowadzonego przez policję i prokuraturę w zakresie gromadzenia dowodów, błędnej ich weryfikacji czy też zatajania dowodów świadczących na korzyść oskarżonego, to jest przestępstw mających wpływ na treść błędnego i niesłusznego wyroku wydanego w postępowaniu sądowym opartym na nierzetelnym, niekompletnym i wybiórczo przedstawionym przez oskarżyciela publicznego (prokuratora) materiale dowodowym.

W przytłaczającej większości śledztwa w sprawach dotyczących przestępstw popełnionych przez policjantów i prokuratorów są umarzane  na podstawie art. 17§1 pkt. 6 KPK z uwagi na wyjątkowo krótkie okresy przedawnienia karalności zarzucanych im czynów.
Zaistnienie w.w. okoliczności stanowi tzw. przesłankę „propter falsa” do wznowienia prawomocnie zakończonych spraw sądowych na podstawie art. 542§1 KPK w zw. z art. 540§1 pkt. 1 w zw. z art. 541 i art. 17§1 pkt. 6 KPK.

Dotychczasowa linia orzecznicza sądu najwyższego dopuszczająca wznowienie postępowania na powyższej podstawie prawnej zdecydowanie odbiega od realiów funkcjonowania polskiego wymiaru sprawiedliwości na co również zwrócił uwagę Adam Strzębosz w wywiadzie udzielonym red. Ewie Siedleckiej opublikowanym w książce pt. Sędziowie Mówią cyt.: „Jeśli z doświadczenia wynika, że w pewnych przypadkach zapadają wyroki niesprawiedliwe, to trzeba pomyśleć nad zmianą podstaw do wznowienia postępowania przed sądem powszechnym, a nie o nadzwyczajnej izbie w Sądzie Najwyższym...”.

W oparciu o moje osobiste doświadczenia mogę jednoznacznie powiedzieć, że w dzisiejszych realiach instytucja „skargi nadzwyczajnej” ma charakter pozorny i nie jest realnym środkiem na naprawienie błędów orzeczniczych. Z perspektywy czasu widać wyraźnie, iż została wprowadzona dla uzyskania efektu politycznego a nie po to, by była realnym narzędziem w rękach tysięcy osób pokrzywdzonych wcześniejszym sposobem funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. tj. nierzetelne śledztwo – nieomylny prokurator – spolegliwy wobec prokuratury sąd.

Mam nadzieję, że moje aktualne działania prawne pomogą – nie tyle mnie samemu – tysiącom osób pokrzywdzonych dzięki zmianie dotychczasowej linii orzeczniczej Sądu Najwyższego w zakresie podstaw „propter falsa” do wznowienia postępowań prawomocnie zakończonych.

Serdecznie pozdrawiam

Ryszard Bogucki

 Link nr 1 - petitum wniosku z dnia 27.01.2020 r.  str. od 1-21 z 121 stron wniosku

 Link nr 2 – wywiad z roku 2006 udzielony przez Ryszarda Niemczyka w zestawieniu z treścią jego zeznań przed Sądem Okręgowym w Katowicach z dnia 20 maja 2016 roku (czyt. str. 16-17 wniosku)

 Link nr 3 - pismo RPO z dnia 17.10. 2019 r. sygn. II.510.769.2019.PZ

Link nr 4 - film "Pershing - Król życia" z roku 2019



Komentarze

  1. Wyrazy uznania dla pani mec.Emilii Mądreckiej,oraz mec.Grzegorza Szwocha za wieloletnią pomoc,
    zaangażowanie oraz wsparcie okazane Ryszardowi Boguckiemu.Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Wprost: Papała został zabity z zazdrości? „Moja żona ma z nim romans”

 źródło:   Link do artykułu - Wprost Autor: Janusz Szostak Autor: Janusz Szostak Dodano:  3   listopada   2020 ,    19:42 16   8 53 456 Kolejny proces w sprawie zabójstwa Marka Papały zakończył się porażką organów ścigania. Po 22 latach od zabójstwa byłego szefa policji, sąd mógł jedynie stwierdzić, że nie wie, kto i dlaczego dokonał tej zbrodni. Dotarłem do osoby, która wskazuje, kto i na czyje zlecenie zamordował generała. Motywem miała być zazdrość. Był późny wieczór 25 czerwca 1998 roku, gdy Marek Papała, były Komendant Główny Policji, podjechał pod dom na warszawskim Mokotowie swoim daewoo espero. Kiedy generał wysiadał z samochodu, obok pojawił się nieznajomy, który zapytał o coś Papałę. Gdy ten otworzył drzwi, mężczyzna oddał jeden strzał, trafiając w środek czoła swojej ofiary. Pocisk znaleziono w siedzeniu kierowcy. Kula miała spiłowany czubek. Tak robią płatni mordercy. Utrudnia to bowiem identyfikację broni, z jakiej oddano strzał. Śledztwo w tej sprawie trwa od 22 lat i brn

Wprost: Kontrowersyjny wyrok ws. zabójstwa „Pershinga”. Milioner skazany na 25 lat za niewinność? „Uszyli mu te buty na zamówienie”

Kontrowersyjny wyrok ws. zabójstwa „Pershinga”. Milioner skazany na 25 lat za niewinność? „Uszyli mu te buty na zamówienie” Autor: Janusz Szostak  źródło:   Link do artykułu - Wprost   Andrzej Kolikowski, znany bardziej jako „Pershing”, został zastrzelony 5 grudnia 1999 roku w Zakopanem. To najgłośniejsza w Polsce egzekucja gangsterska. Co prawda w sprawie zabójstwa legendarnego gangstera zapadły prawomocne wyroki, to nie brakuje osób, które je podważają. Twierdząc, że jeden ze skazanych – Ryszard Bogucki, przebywa za kratami bezpodstawnie. – Moim zdaniem skazanie go w sprawie „Pershinga” miało uwiarygodnić, że stał także za zabójstwem Marka Papały. Proszę, oto jest prawdziwy kiler, który zabije zarówno gangstera, jak i policjanta. Uszyli mu te buty na zmówienie – nie ma wątpliwości były policjant, pracujący przy tej sprawie. Utworzona na Facebooku grupa „Wspieram Ryszarda Boguckiego” liczy ponad 1500 osób. jej członkowie starają się dodawać Boguckiemu otuchy: „Proszę nie tracić n
  26.06.2023r. Herby #sprawaPiotraMikołajczyka #wspieramPiotraMikołajczyka #nadziejaETPCZ Dość przypadkowo oglądałem w piątek program „Alarm” emitowany o godzinie 15.20-15.35 na programie TVP1 dotyczący sprawy skazanego na 25 lat pozbawienia wolności Piotra Mikołajczyka. Sprawa jest mi znana.  Szczerze podziwiam zaangażowanie siostry Piotra Mikołajczyka w obronę brata i walkę o jego uwolnienie - przy tej okazji serdecznie pozdrawiam. Nawiązując do treści zawartej w programie „Alarm” najbardziej zdumiała mnie wypowiedź Pani sędzi Kaliskiego Sądu Okręgowego puentująca emitowany materiał " sędzia zawsze ma wątpliwości co do tego czy wydany przez niego wyrok jest słuszny... " Ta wypowiedź Pani sędzi jest dla mnie osobiście szokująca w zestawieniu z podstawowymi zasadami procesu karnego mówiącymi o tym, że sąd aby skazać musi mieć absolutną pewność, wypracowaną w oparciu o zgromadzone w sprawie dowody, że skazany popełnił czyn zarzucony mu aktem oskarżenia a wszelkie w