Przejdź do głównej zawartości

Kolejny krok w walce o odszkodowanie za niesłuszny areszt w sprawie zabójstwa gen. Marka Papały - Oświadczenie Pełnomocników Ryszarda Boguckiego



Oświadczenie Pełnomocników Ryszarda Boguckiego


Po długim oczekiwaniu otrzymaliśmy uzasadnienie wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 6. czerwca 2019 o sygn. akt II Aka 240/18 w przedmiocie zadośćuczynienia za doznaną krzywdę wynikłą z niewątpliwie niesłusznego tymczasowego aresztowania Ryszard Bogucki w sprawie zabójstwa gen. Marka Papały.
(Publikacja całości wyroku z uzasadnieniem znajduje się w załączniku do treści niniejszego oświadczenia)
To ważny i bezprecedensowy wyrok oraz powód do osobistej satysfakcji dla pana Ryszarda Boguckiego. Sad Apelacyjny w Warszawie na podstawie art. 440 kpk uznał za rażąco niesprawiedliwy dla Ryszarda Boguckiego wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie zasądzający 264000 złotych z tytułu doznanej krzywdy, co więcej wskazał na orzecznictwo wiążące konieczność wyłączenia się sędziego z orzekania w sprawie w której wcześniej stosował on areszt tymczasowy z uwagi na treść art. 557 KPK (tj. regres zwrotny Skarbu Państwa w stosunku do sędziego)
Cyt. str. 9-10 wyroku:

„Zarówno w doktrynie jak też w orzecznictwie utrwalony został pogląd, ze w takiej sytuacji z uwagi na treść art 557 kpk zachodzą uzasadnione wątpliwości co do bezstronności sędziego przy rozstrzyganiu wniosku o odszkodowanie za niewątpliwie niesłuszne tymczasowe aresztowanie tej osoby. Z wyroku z dnia 4 czerwca 2013 (sprawa o sygn.. akt II KK 7/13) Sąd Najwyższy uznał, że - „Sędzia biorący udział w jakimkolwiek stadium postępowania karnego w podejmowaniu postanowień w kwestii tymczasowego aresztowania określonej osoby podlega wyłączeniu na podstawie art. 41 §1 kpk od udziału w rozstrzyganiu wniosku o odszkodowanie za niewątpliwie niesłuszne tymczasowe aresztowanie tej osoby. (…) Sędzia ma bowiem obowiązek powiadomić o okoliczności, o której mowa w art 41 § 1 kpk, przez złożenie żądania wyłączenia od udziału w sprawie. Nie do sędziego należy zaś ocena czy okoliczność ta stanowi podstawę wyłączenia. W dalszej części Sąd Najwyższy podał „Skoro jednak na tym etapie postępowania fakt uprzedniego orzekania przez tego sędziego w przedmiocie tymczasowego aresztowania wnioskodawcy został przeoczony, brak było również w tym zakresie stosownego wniosku stron, to obowiązek powiadomienia o tej okoliczności poprzez złożenie żądania od wyłączenia udziału w tej sprawie ostatecznie obciążał sędziego. Obowiązek czuwania nad zachowaniem bezstronności orzekania spoczywa właśnie na nim i na pozostałych członkach składu orzekającego w sprawie. Sędzia ma bowiem obowiązek powiadomić o okoliczności, o której mowa w art 41§ 1 kpk poprzez złożenie żądania wyłączenia od udziału w sprawie.”

Ponadto niezwykle istotną jest również okoliczność wskazana przez Sąd Apelacyjny, nawiązująca do konieczności złożenia zdania odrębnego przez sędziego sprawozdawcę (SSO Igora Tuleyę) wskazującego na działania aparatu państwa wobec Ryszarda Boguckiego „Na pograniczu tortur”. Konieczność ta wynikała z faktu iż w wydaniu wyroku brał udział inny sędzia w stosunku do którego istniała uzasadniona obawa co do jego bezstronności (SSO Tomasz Grochowicz).
Cyt. Str. 11 uzasadnienia wyroku:

„...Wskazać należy na votum separatum do uzasadnienia orzeczenia wydanego w sprawie o sygn. akt VIII Ko 92/15, złożone przez sędziego sprawozdawcę. Treść uzasadnienia votum separatum w zestawieniu z tym, że sędzia Tomasz Grochowicz wydał postanowienie w postępowaniu przygotowawczym w sprawie o sygn. akt VIII Kp 186/04 o przedłużeniu tymczasowego aresztowania wobec Ryszarda Boguckiego, tym bardziej wskazuje na istnienie po stronie wskazanego wyżej sędziego przesłanki, o której mowa w art. 41 par 1 kpk...”

Reasumując, jako pełnomocnicy Ryszarda Boguckiego wyrażamy nadzieję, że w polskich sądach może być sprawiedliwie i bezstronnie… tak, jak stwierdził to Sąd Apelacyjny – jest to obowiązek sądów orzekających.
Adwokat Emilia Mądrecka i Adwokat Grzegorz Szwoch





















Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wprost: Papała został zabity z zazdrości? „Moja żona ma z nim romans”

 źródło:   Link do artykułu - Wprost Autor: Janusz Szostak Autor: Janusz Szostak Dodano:  3   listopada   2020 ,    19:42 16   8 53 456 Kolejny proces w sprawie zabójstwa Marka Papały zakończył się porażką organów ścigania. Po 22 latach od zabójstwa byłego szefa policji, sąd mógł jedynie stwierdzić, że nie wie, kto i dlaczego dokonał tej zbrodni. Dotarłem do osoby, która wskazuje, kto i na czyje zlecenie zamordował generała. Motywem miała być zazdrość. Był późny wieczór 25 czerwca 1998 roku, gdy Marek Papała, były Komendant Główny Policji, podjechał pod dom na warszawskim Mokotowie swoim daewoo espero. Kiedy generał wysiadał z samochodu, obok pojawił się nieznajomy, który zapytał o coś Papałę. Gdy ten otworzył drzwi, mężczyzna oddał jeden strzał, trafiając w środek czoła swojej ofiary. Pocisk znaleziono w siedzeniu kierowcy. Kula miała spiłowany czubek. Tak robią płatni mor...

Wprost: Kontrowersyjny wyrok ws. zabójstwa „Pershinga”. Milioner skazany na 25 lat za niewinność? „Uszyli mu te buty na zamówienie”

Kontrowersyjny wyrok ws. zabójstwa „Pershinga”. Milioner skazany na 25 lat za niewinność? „Uszyli mu te buty na zamówienie” Autor: Janusz Szostak  źródło:   Link do artykułu - Wprost   Andrzej Kolikowski, znany bardziej jako „Pershing”, został zastrzelony 5 grudnia 1999 roku w Zakopanem. To najgłośniejsza w Polsce egzekucja gangsterska. Co prawda w sprawie zabójstwa legendarnego gangstera zapadły prawomocne wyroki, to nie brakuje osób, które je podważają. Twierdząc, że jeden ze skazanych – Ryszard Bogucki, przebywa za kratami bezpodstawnie. – Moim zdaniem skazanie go w sprawie „Pershinga” miało uwiarygodnić, że stał także za zabójstwem Marka Papały. Proszę, oto jest prawdziwy kiler, który zabije zarówno gangstera, jak i policjanta. Uszyli mu te buty na zmówienie – nie ma wątpliwości były policjant, pracujący przy tej sprawie. Utworzon...

Wspólnik Niemczyka wyklucza Boguckiego: "On nie zabił Pershinga"

Mariusz K. to były przestępca obecnie mieszkający w Wielkiej Brytanii. W latach 90-tych wspólnie z Ryszardem Niemczykiem prowadził komis samochodowy. W szczerej rozmowie, tylko nam, opowiada swoją wersję na temat znajomości Niemczyka z Ryszardem Boguckim. Twierdzi, że nigdy Boguckiego nie widział w towarzystwie Niemczyka i wyklucza udział tego drugiego w zabójstwie Andrzeja Kolikowskiego ps. "Pershing". Ryszard Niemczyk                        Ryszard Bogucki                          Wywiad przeprowadzony przez Red. Agnieszkę Piechurską.  Link do całego wywiadu: http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/ryszard-bogucki-nie-zabil-pershinga-byly-przestepca-potwierdza-te-wersje/lkcvp9w                                    ...