Z reformą polskiego wymiaru sprawiedliwości problem nie polega na odpowiedzi na pytanie „CZY” a „JAK” reformować!
Herby 3.09.2019 r.
#mniejpolityki #jakreformować
List otwarty Ryszarda Boguckiego do Pana Marka Kubali
Szanowny Panie Marku
List otwarty Ryszarda Boguckiego do Pana Marka Kubali
Szanowny Panie Marku
niezmiennie ze szczerą życzliwością życzę Panu powodzenia w batalii sądowej, mającej na celu zrekompensowanie wyrządzonych Panu krzywd działaniem polskiego wymiaru sprawiedliwości.
Jednak z uwagi, iż często wypowiada się Pan publicznie w aspekcie znacznie szerszym niż pana zindywidualizowana sprawa, mówiąc w imieniu wielu tysięcy osób pokrzywdzonych, również publicznie w imieniu własnym chcę Panu przekazać, iż ze sporym zdziwieniem obserwowałem Pana wypowiedzi zaprezentowane w ramach programu „Studio Polska” w dniach 24.08.2019 oraz 24.08.019 r.
Zaczynam odnosić wrażenie, że w coraz większym stopniu Pana wypowiedzi mają charakter polityczny a nie merytoryczny… Kompletnie nie rozumiem dlaczego krytykuje Pan tylko polskie sądownictwo zapominając o roli prokuratury i organów ścigania w zakresie źródeł niefunkcjonującego całego aparatu wymiaru sprawiedliwości. Podkreśla Pan jako przykład pozytywnych zmian nowe przepisy rozdziału 58 KPK wprowadzające udział Prokuratorii Generalnej jako stronę postępowania o odszkodowanie i zadośćuczynienie, zapytam retorycznie: A w czym to upraszcza, przyspiesza, bądź obiektywizuje postępowanie przewidziane w tym trybie? Poza oczywistym faktem, iż rolą Prokuratorii Generalnej jest stać na straży interesów ekonomicznych państwa polskiego, tym samym musi się to wiązać z merytorycznym kwestionowaniem i umniejszaniem skali krzywd i jej skutków wyrządzonych działaniami aparatu państwa!
Być może zna Pan choć jeden przypadek, w którym prokurator bądź Prokuratoria Generalna uznała zasadność wniosku o odszkodowanie i zadośćuczynienie co do wysokości wnioskowanej kompensacji krzywd?
Chciałbym zapytać czy kiedykolwiek słyszał Pan o przypadku, w którym prokuratura bądź Prokuratoria Generalna w postępowaniu sądowym popierałaby zasadę pełnej kompensacji krzywd wynikającą z treści art. 77 Konstytucji RP oraz uznawałaby pośrednie skutki przyczynowe wyrządzające szkodę?
Zgadzam się z Pana publicznym apelem o merytoryczną i ekspercką dyskusję pomiędzy przedstawicielami świata polityki, wymiaru sprawiedliwości z udziałem osób pokrzywdzonych, ze swojej strony chciałbym publicznie zapytać: dlaczego lepszym, sprawiedliwszym i obiektywizującym tego typu postępowania sądowe nie miałby być obligatoryjny udział przedstawiciela Rzecznika Praw Obywatelskich? W szczególności iż konstytucyjnie jest on powołany do działania w interesie osób pokrzywdzonych, a nadto uwzględniając interesy korporacyjne i środowiskowe jest poza obszarem funkcjonowania treści przepisów art. 557 §1 KPK, dotyczącego regresu zwrotnego skarbu państwa w stosunku do funkcjonariuszy publicznych, których działania wyrządziły krzywdę bądź szkodę osobie pokrzywdzonej.
Panie Marku, krzyczy Pan w studiu „… idziemy do wyborów z partią rządzącą aby dokończyć reformę sądownictwa…” - to ja Panu odpowiem w imieniu własnym „… mając nie 19 a 30 lat doświadczeń z polskim wymiarem sprawiedliwości jak i skalę spraw nieporównywalnie inną… z dwojga złego zdecydowanie wolę, czasem nierzetelny i niesprawiedliwie funkcjonujący wymiar sprawiedliwości mając nadzieję, że w końcu trafię na obiektywny i sprawiedliwy osąd… niż wymiar sprawiedliwości skrajnie upolityczniony, w którym tylko ci są prawi i sprawiedliwi, którzy popierają rządzących.
Na koniec, może warto po tych 4 latach nadziei na przemyślane, słuszne i oczekiwane reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości wyciągnąć wnioski w oparciu o to jak jest..?!
Co prokurator generalny zrobił z wnioskiem o skorzystanie przez niego z uprawnień do złożenia skargi nadzwyczajnej w Pana sprawie? - zapewne nic - To dlaczego publicznie nie mówi pan jak bardzo iluzoryczna stała się ta instytucja i z czyjej politycznej inspiracji?
Konkludując, z reformą polskiego wymiaru sprawiedliwości problem nie polega na odpowiedzi na pytanie „CZY” a „JAK” reformować!
Serdecznie Pana pozdrawiam licząc na to, że przyszłe Pana wypowiedzi będą merytoryczne i zobiektywizowane a nie polityczne, ale wtedy zapewne nie będzie Pan zapraszany do udziału w programach Telewizji Publicznej...
Ryszard Bogucki
Link do programu Studio Polska 24.08.2019r.
https://vod.tvp.pl/video/studio-polska,24082019,43794138
https://vod.tvp.pl/video/studio-polska,24082019,43794138
Link do programu Studio Polska 31.08.2019r.
https://vod.tvp.pl/video/studio-polska,31082019,43888858
https://vod.tvp.pl/video/studio-polska,31082019,43888858
Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.
OdpowiedzUsuń